След близо 5 часа дебати промените в Конституцията минаха на първо четене

Нинова: Фалшив дебат за "фейк" Конституция
69
След близо 5 часа дебати промените в Конституцията минаха на първо четене
Снимка: БГНЕС

Промените в Конституцията, внесени от управляващите, минаха на първо четене.

Те предвиждат освен съдебна реформа, ограничаване на президента при съставянето на служебно правителство, както и отпадане на забраната министри и депутати да нямат двойно гражданство.

Сред основните акценти в него е укрепване независимостта на съда чрез структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС), реформа на прокуратурата, реформа на институцията на служебния кабинет, прозрачен избор на независими регулаторни и контролни органи. Предлага се Висшият съдебен съвет да остане административен и кадрови орган само за съдиите. Предвижда се и създаване на Прокурорски съвет като административен и кадрови орган за прокурорите и следователите.

Още по темата
В проекта е заложено редуциране на парламентарната квота във ВСС до една трета от състава (петима членове) от 15-членен орган. Осем членове следва да се избират пряко от съдиите, като представляват различните нива на съдебната система (районно, окръжно, апелативно, върховно), а председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) са членове по право. Според проекта, ВСС се председателства от председателя на ВКС, а в негово отсъствие — от председателя на ВАС.

Предвидено е в Прокурорския съвет превес да имат представителите на парламентарната обществена квота, като целта е да се засили общественият надзор върху дейността на прокуратурата, да се гарантира нейната независимост, но и отчетност, както и да се гарантира по-голямата независимост на редовите прокурори чрез намаляване влиянието на главния прокурор. В законопроекта е записано Прокурорският съвет да бъде от десет членове, от които шестима са избирани от Народното събрание; двама - пряко от прокурорите, един - от следователите, и един - от главния прокурор, като член по право. Предлага се функциите на прокуратурата да се съсредоточат основно в наказателното правораздаване, като се ограничават правомощията на главния прокурор. Въвежда се и елемент на децентрализация на прокуратурата.

Предвижда се и уреждането на индивидуална конституционна жалба, така че всеки един български гражданин при определени условия да има възможност пряко да се обърне към Конституционния съд в случаите, когато правата му са застрашени или уредени по начин, който не съответства на Конституцията.

Други промени са свързани с уреждането на механизма за назначаване на служебно правителство.

Проектът предвижда президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на служебния министър-председател, назначава служебно правителство, а за служебен премиер да се назначава или председателят на Народното събрание, или председателя на Конституционния съд, или управителят на Българска народна банка.

Вносителите се отказаха от идеята да променят националния празник на България от 3 март на 24 май.

Дебатите по промените продължиха близо пет часа. Против поправките се обявиха от опозицията БСП, ИТН и „Възраждане“.

"Говорите за тези промени в Конституцията като някаква панацея и България ще дръпне един възход, който не може да се спре след това", скочи Кристиан Вигенин от левицата. Той обвини управляващите, че нарушават промените още преди да са приети.

"В началото казвате, че образованието, науката и културата са национални приоритетите, ще гледаме бюджета в понеделник и как точно се вписват тези приоритетите там? Казвате ,че регулаторите ще се независими, а тук се разиграха някакви циркове за тях и вече квотно сте си ги разпределили“, коментира той.

Според него текстът за служебното правителство е абсолютно неработещ и може  да доведе до блокаж на държавата.

"Това е общо взето казано „напънала се планината и родила мишка", обобщи Вигенин.  

"Една част от промените в съдебната власт за мен са изключително притеснителни, защото на практика водят до пълен политически контрол на прокуратурата", посочи още Вигенин. По думите му това е добре премислен ход, така че сегашните управляващи да си гарантират недосегаемост в следващите години за нещата, които са свършили.

"Това, което се случва днес, е фалшив дебат за „фейк“ Конституция. Повече от три часа ще отделим на текстове, които са мъртвородени и на второ четене няма да бъдат гласувани. Вносителите се отказват от смятана на националния празник - остава си 3 март. Отказват се от двойното гражданство на висшите държавни служители и от съдебната реформа", посочи лидерът на БСП Корнелия Нинова от парламентарната трибуна.

Тя коментира, че смисъл от дебата щеше да има, ако някой от вносителите беше признал, че това не е истинският проект за промяна на Конституцията, а реалният предстои да бъде гласуван скоро. Тя покани колегите си на среща във вторник от 11:00 ч. за разговор с политиците и експертите, написали сега действащата Конституция.

Маргарита Махаева от "Възраждане" заяви, че повечето от промените са напълно излишни, а някои от тях зловредни и опасни за националната сигурност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До 31:Каква Европа бре?Представи си,че сложат някой турчин както отпада изискването да не са с българско гражданство и ни обяви за част от Турция?Турция в Европа ли е?Може и някой нигериец да ни обяви за част от Нигерия.Това си е риск за националната сигурност такива да са в управлението особено като правят ала бала и народа не ги избира.Как може да сте толкова заблудени не знам...
31
2
 
19
 
! Отговори
да преди 9 месеца
президентска република!
30
16
 
4
 
! Отговори
Зозо преди 9 месеца
..... за служебен премиер да се назначава или председателят на Народното събрание, или председателя на Конституционния съд, или управителят на Българска народна банка.... Охааааааа кеф!!!! Айдеее на Рундю му приключи цирка с назначаването на Гълъби - стари ЗКПЧ-та и ДС доносници и топячи :))))))))))))))))))))))))))))))))))))) А честито Рундьо!!!!!
29
22
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Браво, крайно време беше. Пътят на България е правилен и той е, към Европа. Достатъчно видях от преди 1989, че тая новина да ме радва. Фалшивата утопия, наречена социализъм, сбърка мисленето на този народ
28
4
 
30
 
! Отговори
Христо преди 9 месеца
Вървим към нацистка диктатура,лека полека...
27
1
 
25
 
! Отговори
No justice преди 9 месеца
ПРЕДАТЕЛИ!!!! и после защот 30г+ преход... докато куцо-кьораво-сакато променя /зачерква/преправя конституцията... няма да има бял ден за тази мизерна сбирщина наречена държава...
26
2
 
30
 
! Отговори
един там преди 9 месеца
Правителство с 25-30% от гласовете на българите не е легитимно.Каква конституция ще променят тези.
25
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Има ли промяна за правата на хората, частната собственост и подобни?
24
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
По всичко личи, че тези с бързи крачки градят диктатура, съобразно с американските стандарти за банановите републики - Гватемала, Хаити, Чили и т.н. Няма да ме изненада и след като си оплетат кошницата, пак по тези USA стандарти за колониите да създадат ескадрони на смъртта и тайна полиция, които да налагат терор и да ликвидират мислещите различно
23
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Усещтате ли, че 2026-а, Радев ще се кандидатира за премиер. Аз лисно си мисля, че баце ще бута сглобката 25-а, след което ще предизвика нови зибори и ще се навре депутатин, колкото да оцелее още няколко години.
22
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До До Анонимен - Те не разбраха, че импйчмант не значии снемането на президент от власт.
21
1
 
24
 
! Отговори
До Анонимен преди 9 месеца
абе вие розовите пухчета тaка и не разбрахте че в нашите закони процедура импийчмънт НЕМА!!!!! то бива да си просто парче ама ващо вече на нищо не прилича.... :D
20
21
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Вносителите се отказаха от идеята да променят националния празник на България от 3 март на 24 май """Това показва каква долна русофилска каста управлява България.
19
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Конституцията, това са хората, никой закон не стои над тях!
18
32
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Браво! СУпер! Хвала на Конституционното мнозинство в Парламента. Време е за бърз импийчмънт и наказателна процедура срещу Румен Грипенов Радев и пълно освобождаване на България от съветско робство.
17
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Това говори за каква политическа русофилска каста управлява България.
16
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Ждъ кажа на Русссиана, и вассс да заколи!"
15
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
що ми изтрихте цитата от Под Игото бе, илитерати, неграмотни и жалки!!!! :D :D :D
14
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Обърнаха Народното събрание от Парламент на Парлама наследниците на Баай Гааньо!
13
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
кой не скача е червен!!!!