КФН нe се притеснява за пенсионните фондове

Няма съмнения за стабилността на системата, нито за инвестициите
Обновена: 24 фев 2015 19:11 | 24 фев 2015 18:24,
11
КФН нe се притеснява за пенсионните фондове
Снимка: Булфото, архив

Комисията за финансов надзор (КФН) няма притеснения за пенсионните фондове – нито за стабилността на системата, нито за законосъобразното инвестиране на средствата на осигурените от тях. Това заяви председателят на КФН Стоян Мавродиев по време на първото открито заседание на временната парламентарна комисия за проучване на състоянието на пенсионните фондове и прилаганата регулаторна рамка.

Още по темата
Той посочи, че притесненията са свързани с гарантирането на минимална доходност от универсалните пенсионни фондове (УПФ) и затова КФН предлага и създаването на гаранционен фонд, който ще бъде компенсаторен механизъм за гарантиране на бъдещото изплащане на пенсиите на осигурените, в случай че бъде реализирана отрицателна доходност.

В отговор на въпрос на депутата от Патриотичния фонд Димитър Байрактаров Мавродиев каза още, че никога КФН не е участвала в предложените в края на миналия декември промени за прехвърляне на частни партиди в солидарната система. Той коментира, че вносителите са добре известни, а пакетът от предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване, които сега комисията предлага, са формирани като искане от страна на бюджетната комисия в Народното събрание.

По думите на Мавродиев добра практика е да се използва експертният потенциал на комисията като независим орган за усъвършенстване на пенсионно-осигурителната система. Той подчерта, че не става въпрос за законодателна инициатива, а предложенията са предоставени на Министерския съвет и на Народното събрание.

На питане от страна на депутата Чавдар Пейчев от БДЦ за предложението на КФН за редуциране на таксите с 40 на сто, заместник-председателят на комисията Ангел Джалъзов отговори, че става въпрос за актюерски разчети. Той повтори, че това намаление няма да се отрази негативно на фондовете, секторът е достатъчно зрял и моментът е повече от подходящ за такова редуциране.

Джалъзов за пореден път направи подробна презентация на предложенията на КФН за промени в КСО. Те включват освен намаление на таксите, въвеждане на мултифондовата система, на гаранционен фонд, разширяване на дефиницията за свързани лица, риск базиран надзор, ежемесечен отчет от страна на дружествата за направените инвестиции и въвеждане на директивата Платежоспособност II.

Джалъзов обърна внимание, че голяма част от тези предложения са били направени още преди три години, но не били разгледани от депутатите.

Мавродиев съобщи в отговор на питане от страна на депутати, че за последните четири години - от 2011 година досега, КФН е проверявана 13 пъти от европейските надзорни органи. Той обяви, че всички те са приключили със заключението, че са преминати успешно.

Шест от проверките били свързани с пазарни злоупотреби, наблюдение върху инвестиционните посредници и други, като заключението било, че КФН прилага стриктно европейското законодателство.

В областта на застраховането проверките са били седем, като изводът е също, че комисията е спазила еврозаконодателството стриктно и се справя на високо европейско равнище, каза Мавродиев.

На въпрос от Димитър Байрактаров дали всички резултати от тези проверки са публични, Мавродиев каза, че няма тайни в тях и ще бъдат изнесени публично.

Относно коментирания вече сигнал от четири пенсионни дружества за пазарни манипулации, който беше широко дискутиран в предишно заседание на бюджетна комисия, Стоян Мавродиев посочи, че действително е имало такъв сигнал, но не става въпрос за пазарни манипулации, а за промяна в стойността на дялове на пенсионни фондове, което не е пазарна манипулация, защото дяловете са публично търгувани финансови инструменти. Мавродиев поясни, че в КФН е назначено разследване по случая със сигнала и то в момента е в ход. Той гарантира, че след като разследването приключи, информацията от него ще бъде публична.

По настояване на депутати председателят на временната комисия Корнелия Нинова прекрати заседанието, като ще насрочи ново извънредно преди редовното в следващия вторник. Нинова уточни, че следващи заседания на комисията може да бъдат закрити, в случай че се разглежда класифицирана информация.

Още по темата четете в Investor. bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
0
 
! Отговори
?!? преди 9 години
Тоя яко се оправдава от сега- май ще го трепем като му лъснат далаверите
9
0
 
1
 
! Отговори
вярвайте... преди 9 години
докато изчезнете !!!
8
0
 
3
 
! Отговори
Мунчо преди 9 години
Аз пък на пук ще си прехвърля парите в НОИ, за да накажа частните фондове, които ме ограбваха с такси. Хак да им е! Не ми пука че в НОИ били общи - важното е да им е зле.
7
0
 
4
 
! Отговори
иван преди 9 години
Не стига, че сме оставени с най-ниски пенсии и едва оцеляваме, а напоследък работата все се върти около това, и тях да ги няма в бъдеще.
6
0
 
3
 
! Отговори
:-) преди 9 години
Какво има да се притеснява КФН, тя работата е изпусната вече....
5
0
 
4
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
у нас банковия надзор Е НА ГОЛЯМ ЗОР КАТО ПРИКАЗВА ЗА ГАРАНЦИИ---АКО КОИДЕ ОДИТ ОТ РУМЬНИЯ ЩЕ ТРЯБВА ДА ВКАРА В ЗАТВОРА ЦЕЛИЯ ФДН ЗАЕДНО С ПРАВИТЕЛСТВОТО В МОМЕНТА----СЛЕД КТБ ИДВА РЕД НА ОЩЕ 4 БАНКИ---ТЕЗИ КОИТО УЖ ЩЕ ДАДАТ ПАРИТЕ ЗА НОВИЯ ДЬЛГ ТОЕСТ МАФИЯТА ЩЕ ИЗПЕРЕ ОЩЕ 16 МИЛИЯРДА----УТРЕ ВСИЧКИ ПРЕД НС
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щом говори за гаранции значи усеща че фондове са заплашени от фалити.
3
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
MAKSIMALNATA PENSIA V BALGARIA TRIABVA SEGA DA BADE 500 LV,A MAKSIMALNATA ZAPLATA 800 .LV.--TAKA ZA PET GODINI BALGARIA SHTE SE OPRAVI
2
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Абсолютно е прав е да не се притеснява след като не се притесни и за КТБ. А за пенционните фондове ли да се притеснява, когато се разбере тоя отдавна няма да е на този пост!
1
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
При гаранционен фонд директорите на пенсионните фондове ще източват безогледно още повече, защото знаят, че държавата ще им покрие загубата както на КТБ.