Държавата ще компенсира бизнеса при ток над 180 лв./мегаватчас

Решението подкрепиха всички партии
26 юли 2024 15:08, Стела Стоянова
47
Държавата ще компенсира бизнеса при ток над 180 лв./мегаватчас
Снимка БГНЕС, архив

Бизнесът ще получава компенсации за високите цени на тока до края на годината, а прагът е намален от 200 лева на мегаватчас на 180, за да може помощта да бъде по-съществена. Това решиха депутатите с приетият проект на решение със гласа 185 "за" от всички партии.

Парите за компенсациите ще идват от фонд "Сигурност на електроенергийната система". Според председателят и Диан Червенкондев това би струвало около 230 млн. лева. Вчера Червенкодев увери депутатите в ресорната комисия, че средства има.

Червенкондев даде разчет, че от 1 юли във фонда се очакват приходи от 160 млн. лева, за компенсациите могат да послужат и налични вече 471 млн. лева, пише "24 часа".

Днес и енергийният министър Владимир Малинов потвърди, че има финансов ресурс програмата да бъде изпълнена.

До края на юни тази година компенсации се даваха при праг над 200 лева за мегаватчас, но парите се даваха само на болници, училища, детски градини, читалища и храмове. За фирмите помощ нямаше.

Преди гласуването в парламента правителството пък удължи до края на годината механизма, с който се изземват т. нар. свръхпечалби на енергийните компании. Таванът на цената на тока на АЕЦ „Козлодуй" е 150 лв. за мегаватчас. а за тецовете на въглища е 300 лв., плюс умножената по 1,32 средномесечна цена на тон емисионни. За производителите, използващи въглища и биомаса е 300 лв., плюс умножената по 0,9 средномесечна цена на тон емисии квоти. За ВЕИ без договор за компенсиране с премии - също 300 лв. Парите над тези котировки отиват във фонд "Сигурност на електроенергийната система". Тази мярка се оказала устойчиво решение, което балансира интересите на производителите и необходимостта от акумулиране на финансов ресурс във фонда за компенсации, посочват от правителството.

Таванът на приходите на централите беше въведен от кабинета на Николай Денков през март 2023 г. с действие със задна дата - от 1 януари същата година и щеше да е до полугодието, но продължи много по-дълго.

От "Продължаваме промяната" предложиха да се изработи механизъм за компенсации и за битови потребители в положение на енергийна бедност, но предложението им не беше прието.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още по темата: токбизнескомпенсации
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
абсолютна мааалоумщина, преди войната хляб добруджа 830 г. беше 1 лв., после скочи до близо 2 лв. оправдаваха се че пшеницата скочила и тока, въведоха компенсации за тока, пшеницата падна, намалиха им и ДДС-то обаче същия хляб си остана 2 лв., абсолютни нагляри, никакви компенсации за тия, за ресторантьорите и хотелиерите пък да не говорим, кой им е разрешил на тия в парламента да раздават нашите пари на некакви псевдо бизнесмени
6
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
От какъв зор? Който си има бизнес, да се оправя!
5
2
 
12
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
Значи пак на нашите хора едни милиони пари, а да построим АЕЦ, да махнем ЕРП-тата, да се одържави енергийният сектор, че само пиявици по вход и изход. Такова нещо няма да чуете.
4
3
 
13
 
! Отговори
Ники преди 1 месец
Toй повечето голям бизнес е на Шиши. Пък народа ще го плаща.
3
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
GEPP и Пеефски компенсират своите фирми...
2
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Т.е. Енергото ще иска едни пари, държавата ще му ги дава за да не фалира бизнеса. А нещо обратно към държавата? Да се връщат пари при ниска цена на електричеството? Защо енергото печели при всяка ситуация?
1
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А гражданите кой ще ги компенсира?Или те не се броят,освен на избори.