Културна нация: 62% не са били нито веднъж на театър, 82% не са били на опера или балет

72% от българите не са посетили библиотека през 2023 г.
232
Културна нация: 62% не са били нито веднъж на театър, 82% не са били на опера или балет
Снимка: БГНЕС

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес.

"За втора поредна година бихме искали да акцентираме върху това, че при увеличаващите се публични финанси в държавния бюджет, всичко, което се създава в рамките на културните дейности, цялостната културна политика трябва да се връща обратно към българските граждани. Резултатите са очаквани. Те повтарят миналогодишните, в които можем да кажем обобщени данни – повече от 60% от българските граждани не участват и не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност", посочи тя.

По думите ѝ това означава, че има наличие на липсващи политики и инструментариум. Когато се приема държавният бюджет, водещо за народните представители и изпълнителната власт в лицето на Министерството на културата следва да бъде българската Конституция, а там има един член, който беше изменен и културата и образованието бяха издигнати като общонационални ценности, отбеляза Андреева в интервю за предаването "Преди всички". Тя напомни и друг текст от Основния закон, който казва, че всеки български гражданин има правото да се ползва от културните ценности и дейности. Това очевидно не се случва, категорична бе Диана Андреева.

Като позитив в обобщените данни тя посочи, че за част от културните дейности, каквото е киното, има спад на неучастието с около 6% на годишна база. По думите ѝ това е най-високият процент от всички културни дейности на участие и активизиране на българските граждани.

За дълбоко субсидираните дейности с публични финанси, като театър, класическа музика, опера, балет – между 60 и 80% е неучастието на българските граждани, за киното е около 55%.

Като причина за неучастие българите посочват високите цени, липсата на достъп в населените места и липсата на свободно време, което се явява най-увеличаващият се проблем, изтъкна още Андреева:

"Българските пенсионери остават отвъд културните дейности. /…/ Има цели области без наличие на част от културните дейности или на всички в най-малките населени места".

Тя е категорична, че публичните финанси в държавата не са достатъчни за културните дейности.

Според Янина Танева от Фабрика за идеи малко от читалищата в страната успяват да се адаптират бързо и адекватно към новите нужди:

"Културата има сила и акупунктурна точка, в която могат, пресичайки се много от съвременните проблеми – социална изолация, психично здраве, културата е една публична инвестиция, която може да развърже страшно много възли на съвсем други полета".

Работим с изключително интересни артисти и общности, които са много щастливи от тази среща между поколения, между града и селото, между култури, защото направо са си различни култури, коментира още Танева. По думите ѝ обаче без национална политика, 1-2 или 3 организации много трудно може да променят сериозните тенденции, като например: "72% не са посетили библиотека. 62% не са били нито веднъж на театър. 82% не са били на концерт на класическа музика, опера или балет".

За да се промени това, трябва да имаме различен подход към инвестициите в култура, категорична бе Янина Танева и добави:

"Мечтая си политиките да бъдат правени така – когато за истинските проблеми на хората бъдат търсени истински решения".

"Има общонационални приоритети и те не могат да бъдат подчинени на политическо дребнотемие, на честа смяна на политическа власт или на партийни игри. Това са политики, които касаят българските граждани и са свързани с поставянето на социокултурните дейности – образование, здравеопазване и култура, като абсолютен приоритет, а те не са в момента. Те претендират, че са, но има много работа, която следва да се свърши", обобщи в заключение Диана Андреева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


232
Още по темата: театъркултура
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
137
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 133 "че в Москва театрите са значително повече отколкото в цяла България" Ми, не не са. Има 44 постоянни театъра, още 50тина с тетрална програма "от време на време" и ВСИЧКО останало са аматьорски и непрофесионални "трупи". В България има 74 постоянни театъра. Впрочем, нещата стават още по-завързани, като се има предвид населението - 12 милиона Москва, срещу 6.9 милиона в цяла България.
136
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В театъра требва малко да викаш, за да те чуе публиката, все пак е на живо, но в киното нема нужда да крещиш за да те чуят, но това е нивото ни от пишман актьорчета, режисьори и сценаристи :)))
135
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ходих на стендъп комеди шоу в моят град на Кючуков и Донски и залата беше пълна. Билета беше 20 лева. Цената не е висока, като за моят град но някой хора за тези пари ще си вземат 2 бургера и бира.
134
1
 
1
 
! Отговори
Костя Копейкин преди 3 месеца
Не е вярно!
133
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Култура и театър има само в Русия. На запад почти не е останало, а България е тотално опростачена и дебилизирана след 35 години евроатлантизъм и западна ориентация.
132
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 130 То освен Никита Михалков, който не можа да направи нищо в последните 25 години та се наложи да полага на руския диктатор, май всички бегаха от руския рай, много от тях в миналото КГБ се опитваше да ги върне обратно къде с обещания, къде с шантажи, къде с откровени заплахи .... ама ядец
131
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Проблема на киното е че има филми по 3 часа и ако си вземеш кола или бира, то ще трябва да отидеш до тоалетната по малка нужда понеже ще ти се доходи по време на филма и ще изпуснеш част от филма. Аз затова ходя на кино филми като Опенхаймер който е 3 часа с памперс за възрастни и не изпускам нито един момент от филма.
130
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Анежтия наистина не са нормални. Как ще ида в София на кино или театър с тия миризливи българи веее?!?!А на опера да ги гледам разни *** новобогаташи дето са отишли да се покажат а не да гледат и слушат.София стана толкова противна че като съм в България не си показан носа навън.
129
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сега, понеже аз започнах с огромния брой театри в Москва, нека изтъкна, че не беше с цел да омаловажа българския, напротив. Някой спомена нещо, че комунизма мачкал театъра и написах един факт, че в Москва театрите са значително повече отколкото в цяла България и още много европейски държави, но освен "Големанов" бих споменал "Тартюф" реж. Крис Шарков, "Антигона" реж. Морфов, "Хамлет", Ованес Торосян, "Островът на съкровищата", Денис Симеонов, "Самотния запад", "Тютюн", "Кратка пиеса за любов".
128
1
 
2
 
! Отговори
До 129 преди 3 месеца
Не знаех, че Сервантес е руснак, но благодаря, че ме информира. Или може би Путин е автора на "Дон Кихот"? С това пренаписваме на историята от Кремъл вече се обърках кое какво е...
127
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Що бе , в Русия не поставят ли пиесите за *** и психично болните герои на Достоевски и Гогол? Да не би да се счита за съвременен реализъм?
126
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
За последните сто години руснаците имат само един наистина ГЕНИАЛЕН творец, Андрей Тарковски, и той бяга от съветския рай за лошата гнила евроджендърска Италия (която даде на света лошия гнил евроджендърски Ренесанс).
125
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До До 105 - Дон Кихот е руски, създаден е в Русия. И се играе само в Русия, на запад никой не може да го изиграе, няма такъв театър или балет който може да направи Дон Кихот, и винаги се е играл само в Русия. Може и някой западен балет да е оптитвал, но едва ли се е получило.
124
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До До 105 125 Еми, да, и аз много се учудих. Сигурно в Балшой театър са ренегати и не са патриоти и затова. Как може произведения със западни ценности, които всички знаем, че са до дъно прогнили, да се поставят в театри, не знам. Трябва Балшой театър да представя само репетиции за парада на Розовия площад за деня на позора и дотам.
123
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вчера един приятел се върна от Русия, и вика че там нямат руски постановки, само западни постановки се играят.
122
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Много по-удобно е един човек да си отвори някоя стрийминг услуга и от там да си избере филм.
121
2
 
4
 
! Отговори
До 105 преди 3 месеца
Как така "Дон Кихот" ще се играе в руски театър??? Това не е ли по испанско т.е. евроджендърско произведение!?
120
2
 
2
 
! Отговори
Сталин преди 3 месеца
Като чуя култура и се хващам за кобура!
119
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Българската евроrейска джендъраска културна сцена е най-извисената културна сцена, но руснаците завиждат и затова се принизвят извисената българска културна сцена.
118
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 118 "Избягвам да ги гледам" Е колкото и да "избягваш" все си гледал някакви, за да си направиш такива заключения, та ми е интересно какво е създало такова категорично мнение? Дай да поговорим какво си гледал, та си така негативно настроен към сегашните български кино и театър?