Омбудсманът иска реални промени в Кодекса на труда при онлайн работа

Сегашните създавали неприсъщи задължения на работника
4 сеп 2023 12:43, Стела Стоянова
7
Омбудсманът иска реални промени в Кодекса на труда при онлайн работа
Снимка БГНЕС

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова във връзка с проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, който цели усъвършенстване на нормативната уредба за работата от разстояние. Той е публикуван на сайта за Обществени консултации.

Според Ковачева трябва да бъдат преосмислени предложените текстове за осигуряване на безопасността при работа. Тя настоява да се предложат законодателни решения, които реално да постигнат подобряване на организацията на здравословните и безопасните условия на труд за работещите онлайн.

„Като омбудсман винаги съм подкрепяла законодателните решения, с които ще се постигне оптимизиране на правната уредба в областта на трудовото законодателство и това, осигуряващо здравословни и безопасни условия на труд, която ще доведе до по-добра защита на трудовите права на хората“, пише проф. Ковачева.

Тя обаче обръща внимание, че с така предложените промени се възлагат допълнителни, неприсъщи задължения на работниците и служителите, които ще извършват работа от разстояние. Например - да предоставят на работодателя писмена информация за характеристиките на осигуреното от тях работно място, в което ще работят онлайн. Освен това служителите трябва да гарантират, че помещението, в което ще бъде работното им място, е с достатъчно площ и има условията за работата от разстояние без риск за здравето и безопасността .

Диана Ковачева е категорична, че според действащото законодателство осигуряването на тези условия е изцяло задължение на работодателя, който трябва да осигури здравословни и безопасни условия на труд на работното място, включително и когато то е в дома на работника, като носи отговорност при неспазване на това свое задължение.

Омбудсманът посочва още, че изпълнението на тези задължения е комплексно и включва действия от страна на работодателя, респективно службата по трудова медицина, за извършване на контрол на факторите на работната среда, които задължения не могат да бъдат заменени от субективната преценка на работника.

Още по темата

„Работникът няма как да направи преценка дали помещението, в което ще бъде работното му място е с достатъчна площ, която да му позволява да извършва работата от разстояние без риск за здравето и безопасността му. Не следва да се създава възможност работникът да носи отговорност за дадената от него преценка. Тя следва да се базира на експертни критерии и познания, с каквито обикновено работникът не разполага. В този смисъл не е оправдано и работодателят да се довери на тази преценка“, аргументира се омбудсманът.

В становището си проф. Ковачева подкрепя въвеждането в трудовото законодателство на т.нар. „право на изключване“. Това е правото на работника или служителя да не осъществява електронна комуникация с работодателя по време на регламентираните почивки, за да не се допуска нарушаване на законоустановените почивки и за подобряване на възможностите за съчетаването на професионалния и личния живот.

„Намирам тази промяна за правилна и необходима. Но също така бих искала да обърна внимание, че това право на необезпокоявано ползване на почивка от страна на работниците следва да бъде гарантирано на всички наети работници, а не само на работещите от разстояния“, подчертава общественият защитник.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Министър Шалапатова и екипът й са създали закон достоен за Африканска държава. Напълно неадекватно.
6
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Промените уж са, за да помогнат на работника, а на практика доста му вредят. Поредното доказателство, че политиците не само няма да ви помогнат, ами ще ви навредят.
5
0
 
1
 
! Отговори
Истината преди 8 месеца
Сексът в чужбина между роми и полицаи с и без интимна връзка да се счита и за стаж както и с посолствата като трета страна във връзката. Майчинството не може да се получава по законен начин и минават през данъчен кредит и морски лица за да усвоят бързо ликвидните средства с които до развиват контрабандата в чужбина. Просто незнам как да мине поправката освен като текста не се чете.
4
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Че в офиса като няма места и кабинети за сички и кащля и заразява с кови сички. Никой не е в затвора.У дома е много по-зашитен от кови.
3
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
хем сме на последно място в Европа по работа от разстояние, хем глупците, правещи закони се опитват да го направят невъзможно, що за нефелни закони, защо не изкопират от някоя развита държава, видно е, че нашите държавници могат само да репресират хората, но не и да се грижат за тях
2
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
ГЕРБ НАСЛАГА НАВСЯКЪДЕ БЕЗПОЛЕЗНИ ПРАЗНОДУМНИ БАБИЧКИ
1
1
 
14
 
! Отговори
Коментар преди 8 месеца
Ала бала. Освен ако не задължи работодателя да покрива част от наема, тока и телефона няма никаква файда от тези реформи. Да не би да трябва да си сменя жилището ако работното място не осигурява нужната квадратура, изложение или стайна темперетура. Ще дойде да ми гледа и какви лампи съм включил, климатика на колко градуса е и т.н.