Скача броят на неграмотните младежи в 36% от областите у нас

Това представлява риск за икономическото развитие на някои региони
4 юли 2024 16:45, Нели Христова
93
Скача броят на неграмотните младежи в 36% от областите у нас
Снимка: БГНЕС

Тревожни изводи за образованието и нивото на грамотност в България, показва одитът на Сметна палата, обхванал периода от януари 2019 година до края на юни 2023 година, озаглавен "Осигуряване на качеството на училищното образование".

Поставената национална цел за намаляване на дела на неграмотните лица до под 1,5% за отделни възрастови групи е постигната. Но в 36% от областите в страната делът на неграмотните на възраст 20-29 г. е по-висок. Това се отнася и за 41% от общините за възрастовата група 9-13 г., като в някои общини делът на хората, които не могат да четат и да пишат, надхвърля 10%.

Най-високи нива на неграмотност са наблюдават в областите Сливен, Добрич, Ямбол, Ловеч, Силистра, Стара Загора. Към 2021 г. с най-голям дял на неграмотни жители е област Сливен (4,3% от възрастовата група 9-18 г., а за 20-29-годишните – 7,9% ).

"Първенци" при общините в негативната класация са общините Перущица и Крушари – там съответно 17,8% от населението на възраст 9-18 г. и 19,3% от младежите между 20 и 29 г. не могат да четат и да пишат. Сред общините с нива на неграмотност над 10 на сто в отделните възрастови групи са още Криводол, Малко Търново, Гурково, Мъглиж, Чирпан, Невестино, Ябланица, Стралджа.

Тези високи нива на неграмотност, предвид същественото им влияние върху възможността на формиране на качествена работна сила, пораждат рискове за икономическо развитие на част от областите и общините в страната.

Нивото на неграмотност е най-високо при населението от ромски етнос и най-ниско сред българската и турската етническа група. Неграмотността в селата е два пъти по-висока от тази в градовете. Това поражда рискове за задълбочаване на проблемите с обезлюдяването на по-слабо развитите селски райони. Невъзможността да бъдат компенсирани социалните, икономическите и образователните ограничения на семейната среда и да се осигури равен достъп до качествено образование на всички деца води до поколенческа мултипликация на неграмотността.

Позиционирането на България по отношение постигането на целта за качествено образование на ООН е крайно негативно. Данните за 2023 г. показват, че страната ни не само е много далеч от средните нива на ЕС, но и продължава да се отдалечава, като в сравнение с 2022 г. темпът се засилва.

Качеството на образованието у нас в три основни познавателни области – четивна, математическа и природонаучна грамотност, се измерва и чрез Програмата за международно оценяване на учениците (Programme for International Student Assessment - PISA).

Последните три изследвания - от 2012 г., 2015 г. и 2018 г., показват, че четивната грамотност на учениците поставя България неизменно в групата на страните с резултат значително под средния за ОИСР, наред с държави като Колумбия, Бразилия, Малайзия, Йордания, Мексико, Черна гора, Кипър, Коста Рика, Уругвай, Румъния, Турция, Тринидад и Тобаго, Чили. Средното ниво на четивна грамотност на българските ученици е с около 60 точки по-ниско от средното ниво за всички страни, участвали в трите изследвания. Имаме два пъти по-висок относителен дял на функционално неграмотните 15-годишни ученици в сравнение със средната стойност за ЕС.

Резултатите на българските ученици по математика също показват значително по-ниска степен на грамотност (с 55 точки) в сравнение със средните резултати на всички участници в изследването. Нашите резултати са съпоставими със Сърбия, Турция, Румъния, Кипър, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Казахстан. По този показател сме на предпоследно място в рамките на ЕС (формат 27 държави-членки). Делът на учениците със слаби постижения в България по математика е два пъти по-висок в сравнение със средните за ЕС през целия изследван период, което индикира съществени пропуски в качеството на обучението по математика.

При представянето на българските ученици в областта на природните науки отново сме със значително по-ниски резултати в сравнение със средните за ОИСР. Стойността е най-ниска през 2018 г. В същото време, тенденцията за ОИСР е обратна – на повишение на резултатите. ОИСР изрично обръща внимание, че България бележи един от най-големите спадове през 2018 г. в резултатите по природни науки.

Данните за 2023 г. показват, че относно целта на ООН - да се осигури приобщаващо и справедливо качествено образование и насърчаване на възможностите за обучение през целия живот за всички, страната ни е не само много далеч от средните нива на ЕС , но и продължава да се отдалечава от постигането на целта, като в сравнение с 2022 г. темпът на отдалечаване се засилва - от -0,3 до -1,4. Единствено Румъния е с по-лош статус спрямо средното за ЕС, но за разлика от България не се отдалечава от целта си.

Резултатите от зрелостните изпити също показват тревожно ниски нива на грамотност на българските зрелостници, измерени по националните подходи и критерии за оценяване. Същевременно, за да се компенсират дефицитите в качеството на образователния процес, значителен дял от родителите допълнително заплащат уроци извън училище за подготовка на учениците от всички възрасти. Размерите на паралелното образование в страната са обезпокоителни – близо 60 на сто от родителите плащат за частни уроци.

България е на едно от последните места в ЕС по относителен дял на младежите, които нито учат, нито работят, във възрастта от 18 до 34 г. – на 23-то място от 27. В същото време делът на работодателите, които срещат трудности при намирането на необходимите им специалисти и работници, нараства до 74,6 на сто, като липсват ключови компетентности като инициативност и предприемачество, дигитални способности и умения за учене, умения за писане и изразяване на правилен и разбираем български език.

Значителен дял от завършилите студенти по педагогика (около 50 на сто) не се реализират като преподаватели. Има недостиг на педагогически специалисти по отделни предмети и в регионален план, над 3 на сто от учителите са без правоспособност, почти 8 на сто преподават предмети, за които не са правоспособни. Възрастовата структура на педагогическите специалисти в страната продължава да се влошава.

Повишава се броят на иновативните училища, разработващи по нов начин учебно съдържание, учебни планове и учебни програми, но не се внедряват добрите практики в цялата образователна система.

Механизмът за оценяване и одобряване на учебниците и учебните помагала се нуждае от съществени промени, тъй като не осигурява в необходимата степен разбираемо и добре разработено съдържание в съответствие с възрастовите характеристики на учениците.

Резултатите от проведеното за целите на одита национално представително изследване сред родители, ученици във втори гимназиален етап на средното образование, декани на факултети и ръководители на други структурни звена във висшите училища, директори на училища и учители, ясно показва, че са нужни промени в образованието в България, за да може да се повиши неговото качество и една от основните сфери за промяна са именно учебниците и учебните помагала.

Сметната палата дава на министъра на образованието и науката общо 21 препоръки и 7 подпрепоръки. Сред тях са да се предприемат неотложни действия за приемане на държавния образователен стандарт за управление на качеството на институциите, за приемане на методология, обвързваща финансовото подпомагане на училищата с по-високото качество на образованието, действия за тематични анализи за ефективността на учебните програми и др. Препоръките трябва да бъдат изпълнени до края на 2025 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


93
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
0
 
10
 
! Отговори
До 59 преди 3 месеца
Е то е ясно ,гледам младите без калкулатор 2+2 не могат да сметнат обаче всичко му е ясно .Нали така на мене жокер ми не трябва я го знам,е като нищо не си научил в училище ,ще викаш с пълен глас Ска-кауец
65
1
 
6
 
! Отговори
До 62 преди 3 месеца
Ами през соца беше такова,а сега ги гледам ,че 5х8 не могат без калкулатор да сметнат
64
2
 
13
 
! Отговори
Бай Иван преди 3 месеца
Великата ви демокрация превърна младите българи в роми, а вторите получиха основно, някои дори и средно без да са посещавали и един ден училище ;)
63
1
 
10
 
! Отговори
До 60 преди 3 месеца
Бъркаш има една българска приказка.Сит търбух за наука глух
62
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Неграмотни са щото цял ден са в тик так на дзверска чалга особено тези по- тъмните
61
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Това е от безплатното образование!
60
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Имат само един шанс! Да станат депутати!
59
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Родители с ниски стандарти раждат такова поколение. Не им се учи, не им се работи.
58
6
 
7
 
! Отговори
До 55 преди 3 месеца
То е ясно че като мислене си от Възраждане, няма какъв да си друг! Само да те питам, вие смятате ли като партия да се ангажирате с управлението на обществените процеси, или само като Атака ще крякате срещу всичко? Защото нали знаеш, Атака стигнаха 15%, сега нямат 0,1%! Хората искат действия , не крещене!
57
0
 
11
 
! Отговори
morgan преди 3 месеца
скочи броят и на неграмотни депутати не само на младежи
56
0
 
3
 
! Отговори
Бочко преди 3 месеца
До 42 - има библиотеки, абонаментът е около 10 лв. годишно.
55
7
 
1
 
! Отговори
Айляк преди 3 месеца
Тез сигашнити дица са подложени на рипресиййй...от Гай Юлий Рипресий идва. Затуй нищо ни са вдянали. А ас съм отдальеко и говора мьеко:))
54
2
 
4
 
! Отговори
До.54 преди 3 месеца
Е говоря ти да не слушаш Америка за България и да мислиш малко повече с тая глава,за да не се излагаш като такива като ония дето пишат глупости и после като ги питаш ,ама тия коли табела ли имаха ,че пътуват за Гърция,а не само до София и не знаят ,какво да кажат.Ами просто е пишат нещо без дори да се уверят,каква глупост са написали
53
2
 
2
 
! Отговори
До 51 преди 3 месеца
Не знам закакво говориш, имаш някакъв сэбствен свят, но няма лошо....жив и здрав
52
0
 
3
 
! Отговори
До 49 преди 3 месеца
Е както няма да ти стане ясно защо Евросоца е на път да го последва
51
0
 
2
 
! Отговори
!@#$ преди 3 месеца
"Това е чОдесТна новина". Мислите, че това е написано от неграмотен ром? Грешите. Този изящен правопис е продукт на пиара на държавна опера Русе. Г-жа Димитрова е легендарна в това отношение. Пазя всичките и бисери.
50
0
 
1
 
! Отговори
До 50 преди 3 месеца
Май звездите ти говорят като на ония дето разправяше ,че на Хемус магистралата ,която е от София до Варна видял 6 украински коли да бързат към Гърция обаче не стана ясно как е разбрал,че бързат към Гърция точно
49
0
 
3
 
! Отговори
До 48 преди 3 месеца
Това са празни теории, икономиката не се лъже! Това не е алабала, политология или история да го докараш на приказка! Там не излезе ли сметката и го духаш! И да не е веднага, но след време!
48
5
 
5
 
! Отговори
Възраждане преди 3 месеца
При соца беше много хубаво, неясно как се гътна, сега е много лошо и искат да ни пратят войници в Украйна, да се бием срещу миролюбивата и демократична Русия! Да съ знай!
47
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Важното е, че синовете на висшите военни имат хубава работа. И жените им.