КНСБ: По време на успешни преговори, не се правят протести

Основният проблем остава устойчивото финансиране на университетите
21
КНСБ: По време на успешни преговори, не се правят протести
Снимка: БГНЕС

"Ние сме за отлагане на протестните действия. Не може по време на успешни преговори да правиш протести". Това заяви пред БНР проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование" към КНСБ.
Университетите обаче заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцент върху висшето образование. Това стана ясно след извънредно заседание на Съвета на ректорите в петък- 17.05.

След среща, в която участваха служебният премиер и министърът на финансите, пък беше анансирано, че протестите, организирани от синдикатите във висшите училища, се отлагат. Въпреки това, протест ще се проведе. Съветът на ректорите изпрати позиция, в която се казва, че университети ще затворят врати днес.
Проф. Тони Спасов, зам.- ректор по научноизследователската дейност в СУ, посочи пред БНР, че системата започва да страда от хронично недофинансиране.

"Заплатата на професор в университета е 2110 лева, на доцент е около 2000, 1900 - на главен асистент и малко над 1800 - на асистент. Съчетаването на научна и учебна дейност прави тежка натоваренноста на преподавателите в университетите. 

Подкрепяме протеста. Той е не само за повишаване на заплатите, но и за изпълнение на Закона за висше образование. Основният проблем остава устойчивото финансиране на университетите. Този протест цели да се получи един ангажимент от политиците.

Не е обсъждано затваряне на Софийския университет. Имаме готовност да развием протеста. Учебните занятия се провеждат нормално, както и научната и проектната дейност. Не сме в конфликт с правителството по никакъв начин", каза той.

Проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат Висше образование към КНСБ, обясни в предаването "Преди всички", че се остава в протестна готовност до 30 юни.

Тя обясни, че не може да коментира позицията на Съвета на ректорите.

"Ние ги каним на наши действия, те на техни не са ни поканили.Динамиката е голяма. Синдикатът действа. За нас са важини фактите. Резултатите от преговорите са положителни на този етап", обясни проф. Вълчева.

Тя посочи, че синдикатите не са информирани кои висши учебни заведения няма да отворят врати днес.

Проф. Вълчева смята, че проблемите ще бъдат решени до 30 юни.

"Има няколко подписани споразумения, както и уверенията на министъра на финансите и на министъра на образованието.

Всички промени минават през финансиране. Политиките за всяко висше училище са разписани в договор за управление", каза тя.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още по темата: протестуниверситет
Още от Образование
"Сега ще ти кажа как е правилно, после - как да го напишеш на изпита"
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
КНСБ ко става с биткойна )?
17
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
За пореден път КНСБ участва в пропагандно мероприятие на гербаджийското правителство.
16
0
 
7
 
! Отговори
РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМА: преди 1 седмица
1) Държавните висши училища да останат само 5-6, както е навсякъде по света - на 1 милион население да се пада 1 университет. 2) В тези ВУЗ-ове да се влиза като през иглени уши - само кандидат-студенти с успех минимум мн.добър (5). 3) Преподаватели на европийско ниво - тогава нека да им увеличат заплатите трикратно. 4) Всички останали мераклии, които искат да следват или да бъдат преподаватели във ВУЗ, да се насочат към частните университети, в които обаче държавата да не налива нито стотинка.
15
0
 
3
 
! Отговори
Пари за 53 ВУЗ-а ?! преди 1 седмица
Какво може да е качеството на специалистите-висшисти, подготвяни от нашенските висши училища, като се имат предвид тъжните констатации относно нивото на грамотност на повечето от младежите, завършващи средно образование у нас през последните няколко години?
14
0
 
4
 
! Отговори
За какво плащаме??? преди 1 седмица
През последните години броят на абитуриентите варира от 50 000 до 52 000 годишно. Значи почти всички се записват да следват. Колко ли са работните места, които България може да им предложи, особено на такива, които са завършили специалности като културология и политология?
13
0
 
1
 
! Отговори
Статистика преди 1 седмица
Миналата година броят на студентите в българските висши училища беше 221 300, от тях 15711 са чужденци. Значи над 200 000 българчета в момента са студенти в общо 53 или 54 висши училища (държавни и частни).
12
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
алоу, не грамотника от днес, виж си заглавието бе! За 4 клас нямаш грамотност, ми сирка се пишеш!
11
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Професорите и студентите почти не се вясват пред студентите. Само идват дя кажат да им се купи учебника и после само асистентите водят и лекции и упражнения.
10
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Повечето от професорите това им е допълнително. Пример проф Румен Гечев, депутатин на 10К вече 20 години , а не му пречи и да чете лекции
9
0
 
2
 
! Отговори
Данъкоплатец преди 1 седмица
Редно е да знаем също така, по колко места за новоприети студенти обявяват всяка година 20-те частни висши училища у нас? Защото, както никъде по света, държавата субсидира и тези ВУЗ-ове с нашите пари, от нашите данъци.
8
1
 
1
 
! Отговори
Преди всичко преди 1 седмица
Да ни информират колко са общо местата за новоприети студенти, обявявани ежегодно в държавните висши училища. Да съпоставим тази бройка с броя на зрелостниците, които са абитуриенти през съответната година. Тогава ще се види какви пари даваме залуду, защото абитуриентите са по-малко от местата за първокурсници в нашите общо 33 ДЪРЖАВНИ висши училища.А има и частни.
7
0
 
2
 
! Отговори
Професор 2К заплата преди 1 седмица
Хубаво е, когато някой протестира всички да го плюят. И ние така ще правим. Каквото повикало, такова се обадило.
6
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
До 5: Пропуснал си двете нули, приятелят ти доцент, който обикаля в три университета, взема 500 бона за три дена. А и знанията му падат от космоса.
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Имам познат доцент , който чете лекции в 3 университета. Два в София и един в Пловдив. От него знам , че 3 дни в седмицата е зает, а от петък до понеделник няма часове и си докарва 5 бона и не се оплаква.
4
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Заплатата на професор в университета е 2110 лева, на доцент е около 2000, 1900 - на главен асистент и малко над 1800 - на асистент. Съчетаването на научна и учебна дейност прави тежка натоваренноста на преподавателите в университетите. Всъщност това е еднаот професиите с най-ниско заплащане. Дори една фризьорка, чистачка, шофьор, строител, дори хамалин получава повече, а работата на професора е много повече и по-сложна и трябва да съобразява много повече неща в работата си.
3
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
От КНСБ трябва да значт, че след издаване на заповед в края на работния ден в петък, промени не се правят.
2
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Знаем ги тия успешни преговори.КНСБ тдавна са купени и контролирани,преговарят в полза на властта.
1
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
КНСБ МУТРЕНСКИ ПОД-ЛОГИ