Европа изгуби Турция. Как и кога се случи това?

ЕС направи редица грешки по отношение на Ердоган
17 фев 2018 13:22, Виктория Тошкова
323
Европа изгуби Турция. Как и кога се случи това?
Реджеп Ердоган. Снимка: архив, Reuters

Тромавият Европейски съюз неведнъж е грешал в политиката си към Турция, често по невнимание помагайки на Реджеп Тайип Ердоган в ключови моменти от неговия възход. Сега Ердоган може би обмисля предсрочни избори, с което поставя Европа в неудобно положение. Брюксел ще трябва да погледне встрани, докато булдозерите на новия султан изчистват пътя му към победата, коментира за Wall Street Journal Сонер Чагаптай от Washington Institute for Near East Policy, автор на книгата “The New Sultan: Erdogan and the Crisis of Modern Turkey.”

Когато Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган дойде на власт през 2002 г., ЕС не успя да улови характера на ограничения мандат на партията. Високият праг на изборите в Турция забранява на партиите, получили под 10% от националния вот, да влязат в парламента и разпределя местата им сред по-големите партии.

Печелейки малко над една трета от вота, ПСР получи две трети от местата. При следващите избори, дори при силния икономически растеж, ПСР никога не е печелила над 50% от вота. ЕС обаче системно не успява да ангажира и подкрепи опозицията на Ердоган, която се състои от близо половината население и включва либерали, леви и светски турци.

ЕС не успя да оцени и истинската природа на политическото движение на Ердоган. Корените на ПСР се крият в политическия ислям – нативистка и нелиберална сила подобно на крайнодесните партии, които наскоро започнаха да се появяват на Стария континент. През последното десетилетие обаче ЕС се обърна към Ердоган, за да консолидира либералната демокрация в Турция. През 2005 г. Брюксел стартира преговори за присъединяване с Анкара, поставяйки Ердоган начело на пътя към членството на Турция в ЕС.

Ердоган възприе тактически присъединяването в ЕС, за да обезвреди светските турски генерали. Армията, която преди смяташе себе си за великия арбитър на турското общество, често се намесваше в политиката, подкопавайки партиите, тръгнали от политическия ислям като ПСР. Еврократите казаха на Анкара, че трябва да „поддържа върховенството на закона“, което означава, че ЕС искаше турските генерали вън от политиката. Ердоган с радост се подчини, налагайки реформи, за да елиминира политическата роля на армията, разказва авторът.
ЕС с право настояваше военните да са вън от политиката, за да се консолидира демокрацията в Турция, но погрешно възложи тази задача на нелиберално движение. Представителите на ЕС си мислеха, че когато армията спре да участва в политиката, нещата ще си дойдат на мястото.

Развитията доказаха, че са били в абсолютна грешка. Веднага щом неутрализира генералите, Ердоган вече не смяташе за необходимо да радва Брюксел. А Брюксел, след като изчисти пътя напред на Ердоган, не прие ролята си на нов велик арбитър на турската демокрация. Германия и Франция се противопоставиха на пълно членство на Турция в ЕС, а Брюксел започва да отстъпва назад по идеята за присъединяване.

Последва истинско бедствие. С помощта на последователи на Фетхуллах Гюлен – негов близък съюзник навремето, Ердоган заведе дело през 2008 г., в което твърдеше, че тайна клика секуларни генерални са отговорни за множество опити за саботиране и дестабилизиране на турското правителство. Прокурорите така и не доказаха твърденията, но Ердоган използва делото като възможност да подслушва противниците си, да разследва медии и да хвърли в затвора редица журналисти.

Индекси, оценяващи свободата, които преди отразяваха подобрения в турската демокрация, започнаха да се влошават. След серия от дела Ердоган промени конституцията, давайки си властта да назначава съдии от върховния съд, без да имат нужда от потвърждение, допълва Чагаптай.

Провалилият се опит за преврат през 2016 г. бе гениален опит за отстраняване на Ердоган от военните, като поне част от тях явно бяха последователи на движението на Гюлен. След опита за преврат обаче Ердоган не просто се прицели в заговорниците. Той използва извънредните си правомощия и направи широка чистка сред политическите си противници, които нямаха нищо общо с преврата.

Брюксел обаче направи грешки много преди 2016 г. Между 2002 и 2012 г. рекордни суми европейски преки чуждестранни инвестиции се изляха в Турция в очакване на членството в ЕС. Икономиката на Турция се разрасна бързо през последното десетилетие, от което ПСР се възползва, за да повтори изборните си победи. Ако Брюксел бе дръпнал шалтера на предприсъединителните преговори още пред 2012 г., Ердоган щеше да бъде принуден да промени метода си.

Влиянието на ЕС над Анкара отслабна след кризата в еврозоната. Сега ЕС отново се огъва, за да зарадва Ердоган. Френският президент Еманюел Макрон наскоро покани Ердоган на държавна визита. Новият султан ще бъде уважен с вечеря в Елизейския дворец.

Макрон търси подкрепата на Турция по отношение на тероризма и имиграцията – два изключително важни въпроса за френските избиратели. Правителството на Ердоган се справя отлично, блокирайки бежанските потоци и предотвратявайки завръщането на чуждестранни бойци от Сирия и Ирак към Европа. Европейските лидери скоро няма да се изолират от него. Германският канцлер Ангела Меркел ще посети Турция през следващите месеци, които може да засили местния имидж на Ердоган като държавник, ако реши да свика предсрочни избори.

Турският народ в крайна сметка е отговорен за здравето и оцеляването на собствената им демокрация. Но е крайно време Европа да приеме своята част от отговорността за това, че насърчи най-нелибералните инстинкти на Ердоган, завършва Чагаптай.

Още подобни анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


323
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
189
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като тръгнаха да бягат турците Турция им затвори границата. Благодарение на това сега 300 000 турци си имат европейски паспорти, а 60 милиона турци нямат. Пак късмет.
188
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бяха най добрите за мазилка в строителството. Е, и?
187
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Прав си. От Освобождението на България турците си имат и депутати и джамии и всичко. А сега се васраха и от крадене. Трябва да целуват ръката на майка България. Просто сме по-добри хора от тях - не ги колим, изнасилваме и бием, а им осигуряваме европейски живот.
186
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
През 1809 г. Българите вдигат въстание срещу отоманците(османците) край град Ниш. Българите са жестоко изклани, а пашата в пристъп на бяс построява кула от главите им.
185
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Турците да ни седнат на к....ците!
184
14
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-добре турците си живяха при бай Тошо. Имаха си бройки за вишисти за лекари, инженери и т н. Влизахя без изпит. Работеха се в ТКЗС тата и никой с нищо не им пречеше. Ще имат да плачат за бай Тошо, ама няма връщане. Сега се иска от тях да се гърбет в Германия и Турция.
183
7
 
6
 
! Отговори
ИСЛЯМ = ТЕРОРИЗЪМ преди 6 години
До Анонимен 207А вие пюскюлите нямате и глави, за мозък да не говорим.
182
3
 
3
 
! Отговори
хех преди 6 години
До хехе1/3 имах в предвид
181
10
 
11
 
! Отговори
хехе преди 6 години
Помнете Ванга!!!Туркие ке се разпадне !2/3 от територията на турция е населена с кюрди !!!
180
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Българите имат мозък! А ти не си позволявай да обиждаш!
179
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Диагнозата е вярна и много точна! :)
178
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Из Проучване на Жером Адолф Бланки за Нишкото въстание от 1841 г."Колкото по-навътре прониквахме в скритите в горските дебри села, толкова по-ясно се виждаше дълбокото отчаяние, което бе обхванало жителите им. Обитавани от чисто християнско население, тези села бяха станали обект на яростта,дебнеха българите на хайки, подобно на ловци, преследващи плячката си. Срещнахме много изгорени къщи, изтръгнати овощни дръвчета, скитащи се деца, уплашени жени навсякъде ужас и опустошение. Сред мъ
177
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Голямата грешка на османските турци е че не са направили същото на балканските *** това, което направиха християнските ингилизи и испанци в завладените от тях земи!Турците завладяха земи с 400,000 население и след 500 г. оставиха след себе си 3 милионно население от ***.Ингилизите и испанците завладяха северна Америка със 100 милионно туземно население и след 500 г. по тези земи останаха само една шепа ***! Та затова на тях никой им не кишне на главите!
176
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-великото изобретение на турците е лечението на запек чрез анална пенетрация. Султанът е имал помощници и редовно си е лекувал запека така. Това е приноса на османската империя в световната и европейска наука.
175
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Клали, палили, изнасилвали, отвличали жени и деца. Като добавим данъците и безплатния труд, тормоза и унижението... Не само робство, но и истински геноцид спрямо българи и арменци, сърби, черногорци, македонци и албанци и други етноси. Защо турците се опитват постоянно да лъжат и манипулират историята???
174
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименНе манипулирай историята!Имало е маса възстания и хайдушко движение.Напротив,османците са клали не един или два пъти християнските народи от Балканите и това го има черно на бяло в много документи и литература!Освен това са обирали децата,за да ги правят фанатизирани еничери,а хубавите жени са отмъквали.Има страшни описания на кланетата и варварските жестокости,не едно или две.
173
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Винаги са били агресивни и проличава липсата им на култура от всеки пост.... Представете си какво е било пет века....
172
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Турците да си правят мюсюлмански анадолско - арабско - африкански - азиатски съюз. Турция не е европейска държава. Турция е азиатска, мюсюлманска страна и като такава няма място в Европа. Правете си там мюсюлмански съюз с Ислямска държава, кой ви спира, в Европа турците не са желани.
171
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нямат нищо общо с Европа и европейците! Нека турците да се обърнат към събратята си мюсюлмани.
170
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Кажете истинатаАко не беше, можеше да не съществува, можеше да бъде велика!!!. Guess out of three!