Какви са вариантите пред ЕС за решаване на енергийната криза?

В петък предстои среща на министрите на енергетиката
7 сеп 2022 21:29, Нели Христова
250
Какви са вариантите пред ЕС за решаване на енергийната криза?
Снимка: БГНЕС

Растящите сметки за газ и електроенергия рискуват да предизвикат икономически и политически хаос в целия ЕС и нараства натискът върху блока да действа.

Действието в Брюксел се разгорещява. Посланиците на ЕС се срещнаха днес, а в петък министрите на енергетиката ще бъдат в столицата на ЕС за извънредна среща на върха.

Но какво означава всичко това? Какво се очаква да обсъдят министрите? И какво ще бъде постигнато тази седмица? Предлагаме ви наръчник преди решаващата среща на върха.

1. Какъв е проблемът?

Цените на електроенергията се повишиха до небето на целия континент, главно поради това, че Русия използва доставките на газ, за да удари съюзниците на Украйна в ЕС.

Цените на газа са тясно свързани с цените на електроенергията в ЕС, като цената на едро на електроенергията се определя от последната електроцентрала, необходима за задоволяване на търсенето за следващия ден. Напоследък това е много скъп газ - във вторник фючърсите достигнаха 238 евро за мегаватчас, което е повече от осем пъти повече в сравнение със същия период на миналата година.

Ситуацията се влошава от високите температури в началото на това лято, които погубиха капацитета на водноелектрическите резервоари в Европа. Проблеми с поддръжката принудиха Франция да спре 32 от 56-те си ядрени реактора, което подкопава ролята на страната като исторически износител на електроенергия.

2. Защо се влошава ситуацията?

Цените на енергията се понижиха донякъде, след като в края на август достигнаха рекордни стойности, но най-голямото притеснение е как ще се справи континентът през зимния отоплителен сезон.

В петък руската компания "Газпром" заяви, че ще спре доставките на газ за Европа по газопровода "Северен поток" за неопределено време.

Притесненията са, че ако зимата не е мека, това може да принуди правителствата да ограничат доставките, особено за промишлените потребители.

3. Какво прави ЕС?

Страните от ЕС са запълнили газовите хранилища до 82% от капацитета им, което е доста повече от целта, договорена през лятото и дава известно облекчение на опасенията за доставките преди зимния сезон.

Комисията изготвя планове за "спешна намеса" на пазара на електроенергия в ЕС, като европейските посланици ще получат нова оценка на политиката от Комисията преди срещата на министрите в петък, потвърди говорител на Комисията във вторник.

Много национални столици също взеха нещата в свои ръце и обявиха мерки за подкрепа, за да предпазят потребителите от осакатяващи сметки за енергия.

В понеделник френският президент Еманюел Макрон заяви, че Франция е готова да доставя повече газ на Германия тази зима в замяна на внос на електроенергия от Берлин.

Страните от ЕС, включително Германия, Италия и Испания, въведоха мащабни планове за намаляване на търсенето на енергия, които включват температурни ограничения за предприятията; някои планират извънредни данъци върху свръхпечалбите, реализирани от производителите на енергия, които не използват природен газ, а след това изпращат тези пари за облекчаване на потребителите.

4. Какви са възможностите?

Въпреки че Комисията все още не е публикувала официално предложение, тя очерта няколко варианта.

В предварителната си оценка миналата седмица, Комисията предложи усилия за намаляване на търсенето на електроенергия. Тя предложи също така държавите да ограничат цената на електроенергията от източници, различни от газ, и да преразпределят средствата от производителите на енергия с висока печалба, за да подпомогнат потребителите.

В друг документ, Комисията също така предложи няколко идеи за ограничаване на цените на газа - определяне на максимална цена на руския газ или намаляване на цените чрез административни действия.

Испания и Португалия, които през юни получиха специално разрешение от Комисията да въведат временно ограничение на цените на газа, се разглеждат като възможни пробни варианти за подобни мерки в целия блок. Анализаторите обаче изразяват съмнения, че иберийският модел, който включва субсидиране на производителите на изкопаеми горива, може да бъде приложен другаде - особено в страни, където изкопаемите горива са голяма част от енергийния микс и субсидирането им може да се окаже скъпо.

5. Подкрепят ли страните от ЕС плановете на Комисията?

Много страни от ЕС вече подкрепят намесата на пазара, включително някакъв вид таван на цените на енергията, но мненията остават разделени по други предложения, като например определянето на максимална цена за руския газ - идея, повдигната от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен.

Кремъл предупреди, че в отговор ще спре подаването на газ, което предизвика тревожен звън в някои страни.

Въпреки че Германия вече получава много малко газ от Русия, тя все още се притеснява, че спирането на газа може да има каскадно въздействие върху целия блок. "Оставаме скептични, когато става въпрос за проблеми, свързани с ограничаване на цените на газа", заяви говорител на германското министерство на икономиката.

Но други изглеждаха невъзмутими, като френският президент Еманюел Макрон, че "ако Комисията реши да въведе таван на цените на природния газ, закупуван по тръбопроводи от Русия, Франция ще подкрепи такава мярка".

Варшава прави още една стъпка напред и ще предложи ограничаване на цената на целия внос на газ в Европа, заяви полски дипломат.

Съществува и предпазливост по отношение на разделянето на цените на газа и електроенергията, въпреки че мненията започват да се променят. Германският министър на икономиката Роберт Хабек призна, че блокът се нуждае от "фундаментална реформа на пазара на електроенергия".

6. Какво ще се случи по-нататък?

Министрите на енергетиката на ЕС ще се отправят към Брюксел в петък, но не е ясно дали резултатът ще бъде споразумение.

Чехите, които в момента са ротационни председатели на Съвета, са изготвили списък с предложения, включващ ценови ограничения за газа от "конкретни юрисдикции", временно отделяне на цените на газа и електроенергията, увеличаване на "ликвидността на пазара", ограничаване на приходите на производителите, които не използват газ, и оценка на въздействието на системата на ЕС за търговия с емисии.

Чешкият министър на промишлеността Йозеф Сикела заяви, че министрите ще разгледат определяне на максимална цена за енергията, която не се произвежда от газ, като например ядрената енергия и възобновяемите енергийни източници.

Според един от дипломатите на ЕС обаче все още не е предложено никакво законодателство и срещата на върха в петък ще бъде по-скоро за обсъждане на националните гледни точки, като официалните разговори ще се проведат на следващия Съвет по енергетика през октомври. Високопоставен служител на Комисията предположи, че официално предложение ще има едва след речта на фон дер Лайен за състоянието на Европейския съюз на 14 септември.

Лидерите на ЕС също ще проведат среща на върха през октомври, но с оглед на главозамайващите цени на енергията нараства натискът за бързи действия.

"Ако постигнем своето, това ще отнеме по-скоро седмици, отколкото месеци", заяви германският канцлер Олаф Шолц в понеделник

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


250
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
165
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
най-добрият вариант е две ракети сармат и кинжал за Великобритания и една за Полша и всичко ще се успокои
164
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вариантите са че Урсула и сие ще пропълзят под камъните си, откъдето ще ни се смеят, а пък ние ще мръзнем.
163
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Вариантите: - а, това е любимия вариант на много висши ръководители на Газпром и Лукойл! Те се отстрелват често /понякога със семействата си/ когато не кефят Бащицата Путин. И живота им става "излишен".
162
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Според повечето - много си се настървил, пенсионер нед...оклотен! Свиквай! Руснаците вече са извън Европа. Скоро и вие русофилите! А ти не бива да се жалваш - на бензиностанцията даваш по лев за литър лично на Свети Вова на който предполагам се молиш денонощно. Трябва да си горд с това - подкрепяш го - що псувисваш?
161
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе хора, не ви ли стана ясно, че ЕС не иска да оправи кризата, а да я влоши. Така още по-лесно ще ви държи под контрол
160
2
 
7
 
! Отговори
Източен икономически преди 2 години
Четете информацията за Източният икономически форум. Участват 13 страни, между които Китай, Индия, Виетнам, Мианмар. В рамките на форума бяха подписани 217 инвестиционни договора за около 2,5 трилиона рубли. ......................................... Светът не се състои от САЩ и ЕС.
159
3
 
3
 
! Отговори
Вариантите: преди 2 години
Да се застрелят!! Други варианти няма
158
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 217: Не се прави на баба Ванга, не ти стига пипето за това. А и п'ростотията ти се вижда от километър.
157
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Пижо 215 - хубавото "Пижо" е, че някои правописни "грешки" като "мягкое е" което си употребил показват, че ползваш "русизирана" кирилица. Тоест, направо те нареждат при руските тр/олове.
156
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 211 - след година Европа ще е забравила за Путин, а това миризливото дето толкома обичаш да облизваш, едни негови "другари" от Кремъл ще му го разширят и то не особено хуманно!
155
8
 
5
 
! Отговори
Лаврентий Берия преди 2 години
До Ще ти се - всъщност Путин игра "ва банк". И загуби най стария традиционен пазар - Европа. И не само - загуби Европа като култура, обмен на технологии и т.н. Беше длъжен - опита - и не стана. Очакваше да разцепи Европа чрез петоколонници на всички нива - от Орбан, до всякакви "експерти" и "общественици". И тук се провали. А азиатската карта ще доведе до това, че на азиатския пазар Китай ще му извие ръцете да свали смехотвопно цените. В крайна сметка Русия губи.
154
2
 
7
 
! Отговори
Пижо преди 2 години
До Ще ти се Бюджетэт на Русия не се пълни от Европа. Вече не. Да си чул за дългосрочните договори на Газпром с Китай и Индия? Да си чул за изграждането на нова тръба до Китай? Дреме му на Газпром за Европа (1/3 от Индия)
153
8
 
5
 
! Отговори
Лаврентий Берия преди 2 години
До Анонимен 209 - а още по хубаво е, че "спонтанните митинги" в Германия дето подкрепяли рашистите са си чист фейк! Вече го обявиха навсякъде. Най хубавото обаче е, че Европа ще намери в края на крайщата решение и Русия няма да е част от това решение. Руския газ в Европа вече е 9% спрямо 50% преди пет месеца. Путин ще загуби Европа поради прекомерната си агресивност. Затова и натиска от руска страна на фейкове, опори, тр/олове и какво ли не прие вече истерични размери.
152
3
 
10
 
! Отговори
Срещата ще се преди 2 години
проведе в следния формат - "Господа, наакахме се! Ся кво? Ми нищо, наакахме се! Разпускам събранието. Господ да ви е на помощ!"
151
10
 
2
 
! Отговори
Ще ти се преди 2 години
До Решението е......Но в международните отношения няма такива салтанати Байо!И едно временно затруднение не означава,че Путин е спечелил,използувайки газовата си бухалка.В дългосрочен план положението за Русия хич няма да е розово,след като се е лишила доброволно(поради своето политическо късогледство и един вманиачен диктатор) от огромните средства идващи от Европа за газа и пълнещи Руския бюджет.Няма газ,но няма и ДЕНГИ!...А няма и пари за заплати.Лошо!
150
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На времето не ми харесваше социализма заради ограниченията, цензурата и лицемерието. Сега като гледам ЕС , намирам все повече прилики и започвам да не го харесвам точно по същите причини!
149
3
 
18
 
! Отговори
Augusto Pinochet преди 2 години
НЕЩАСТНАТА ЕВРОПА, БОГ ДА Я ПРОСТИ. ИСТИНАТА Е ПРОСТА - САЩ СИ ПОСТИГНАХА ЦЕЛТА - ПРОДАВАТ ГАЗ НА ВИСОКИ ЦЕНИ НА ЕВРОПА. КИТАЙ СИ ПОСТИГНА ЦЕЛТА - КУПУВА ГАЗ НА НИСКА ЦЕНА ПРОДАВА НА ВИСОКА, И НАЙ-ВАЖНОТО ЕВРОПА ФАЛИРА МЕЧТА НА КИТАЙЦИТЕ ОТ ПРЕДИ 30 ГОДИНА. РУСИЯ И ПУКА ВЗЕМА ЕДНИ ВИСОКИ ЦЕНИ ЗА НЕФТА И ГАЗА КОИТО НЕ Е МЕЧТАЛА ДАЖЕ. МАЧКА УКРАИНЦИТЕ И ДАЖЕ И СЕ ПЛАЩА ЗА ТОВА, ЛЮБОПИТНО СТОКООБОРОТА МЕЖДУ РУСИЯ И САЩ ИМА РЪСТ В 28% ЗА ПЪРВИТЕ 6 МЕСЕЦА ОТ ГОДИНАТА - НАРОДА Е НАИВЕН И НЕ МИСЛИ ПРОБ
148
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС в момента води проамериканска политика вместо проевропейска. Високата инфлация цените на тока и газта са вследствие от санкциите които сащ карат Европа да налагат на Русия. Най хубавото е, че Европа се събужда в цяла Германия митинги в подкрепа към Русия свалянето на санкциите и спирането помощите за Украйна. Такива митинги имаше в Нидерландия и Чехия исканията бяха едни и същи.
147
2
 
8
 
! Отговори
Решението е преди 2 години
Всички Евро ***-Оти да се извинят на Русия и да помолят Путин за прошка. После 5 години ще купуват газ и нефт на завишени цени за да компенсират загубите на Русия.
146
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На мен малко ми прилича тая работа на въвеждане тих държавен капитализъм. Като онзи - диктаторския, руско-китайския Ама тихо! Никой не бива да усеща приликата!